Budapest Sportaréna
„Nem, sajnos az összes csokit nem tudjuk betenni a kosárba.”
„Igen, nagyon szép az a csillámos cipő, de sajnos nem vízálló, azt nem választhatjuk.”
„Anyának és apának dolgoznia kell, de jövünk érted, amint végeztünk.”
„Nagyon jószívű vagy, hogy odaadtad a kisbarátodnak az új autódat, de egy darabig sajnos te nem kaphatsz újat.”
Olyan gyakori, mindennapi helyzetekben találkozik közvetve vagy közvetlenül egy gyermek a pénzzel, és mégis olyan keveset beszélünk róla. Pedig érdemes elkezdeni minél hamarabb, hogy a kicsik megértsék a pénz fogalmát, annak értékét, és később könnyebben boldoguljanak. Mindezt persze az életkoruknak megfelelően.
Már az oviban elkezdődik a cserebere a gyerekek között: három csatot adok egy hajpántért, vagy például a fociskártyákkal való üzletelés is ilyen. Visszaemlékezve nálunk is nagyon ment a kereskedelem, az újság közepéből óvatosan kiszedett poszterek kincset értek, és a szivárvány színű műanyag nyakpánt is menőbb volt a sima feketénél, de cseréltem már szalámis szendvicset is sajtosra.
Az első élményem a pénzügyi tranzakcióval kapcsolatban negyedikes koromhoz köthető. Szilvásváradra mentünk erdei táborba az osztállyal, a szüleim minden napra külön borítékba tették az aznapra szánt zsebpénzemet. A bazársor telis-tele volt szebbnél szebb hűtőmágnesekkel, jópofa feliratos bögrékkel, emlékszem, nekem legjobban a fütyülő kerámia madár tetszett. Már az utolsó napon sétáltunk el a vásárfiák mellett, az aznapi borítékom pedig pangott az ürességtől. Egy bigtrió és egy cikkcakk jégkrémet is vásároltam magamnak korábban aznap, nagyon meleg volt. A kékmázas kerámia madárka, aminek az oldalára kis színes virágokat festettek, majdnem az eladó asztalán maradt. Ekkor odalépett hozzám Rózsa, az osztálytársam, és felajánlotta, hogy kölcsönbe adja nekem azt a pénzt, ha cserébe neki adom a Backstreet Boys-os kulcstartómat. Addigi életem egyik legjobb pénzügyi tranzakciójának gondoltam. Én szerettem volna azt a madárkát, Rózsa már év eleje óta ácsingózott azért a kulcstartóért, aminek fejébe hajlandó volt nélkülözni a kölcsön összegét a következő tanítási napig. Az ügylet gyors volt, világos és mindenki jól járt.
A fütyülő madárkát és a fiúbandás kulcstartót sajnos nem igazán tudom felhasználni oktatási célra a 12 éves fiamnál és a 6 éves lányomnál. A pénz viszont valamilyen formában szóba kerül majdnem minden nap, ezért összegyűjtöttem néhány ötletet, ami nekünk segített a mindennapokban.
Mondjátok el, hogy dolgozni kell a fizetésért, és mennyi mindent kell ebből fedezni! Nézzétek meg a pénzérméket és a papírpénzeket is. Hasonlítsátok össze a bankókat, játékos feladattal váltsátok fel. Idősebb gyerekeknek lehet beszélni az adózásról, költségvetésről, komplexebb fogalmakról.
A számolni tudó gyerekeknél már érdemes megengedni, hogy a boltban valami apróságért ő fizessen. A visszajárót közösen ellenőrizzétek le, és beszéljétek át! Családi programra, állatkertbe, sütizésre vigye magával egy részét, legyen nála, vigyázzon rá. Ha szeretne kérni még egy szelet tortát, vagy egy gőzölgő habos kakaót, fizetheti a saját zsebpénzéből.
Már nagyon sok helyzetben észrevettem, hogy a gyerekek radarja folyamatosan érzékenyre van állítva, figyelni kell arra, amit mondunk. A pénzről beszéljetek a jelenlétükben felelősségteljesen, démonizálni, rossz fényben feltüntetni és minden bajok okozójává kikiáltani nem érdemes, ez szükségtelen ellenérzéseket szülhet a gyerekekben. Mi vagyunk a nagyobbak, okosan kell viselkedni.
Sok szülő gondban van, ha eljön az a pont, amikor zsebpénzt ad a gyerekének. Mennyi legyen? Milyen gyakorisággal? Kisiskolás kortól érdemes már zsebpénzt adni, de fontos azt szem előtt tartani, hogy ez a pénz ne jó érdemjegyért, vagy házimunkáért járjon. Legyen rendszeres és az összege ne változzon rövid időn belül, lehessen vele a közeli jövőben „számolni”. Nem kell, hogy ez az összeg sok legyen, ez családonként változik, de pár szabályt célszerű lefektetni előre. Mire költhet ebből, mi az, amit továbbra is a szülői kasszából finanszírozunk.
Több országban is jelent meg már olyan oktatási célú mesekönyv, ami a történeteivel érthetőbbé teszi a pénzügyi világot és a pénzzel kapcsolatos fogalmakat a gyerekek számára. Magyarországon az Erste felkérésére a Pagony gondozásában jelenik meg először ilyen mesekönyv, amit Czernák Eszter és Szert-Szabó Dorottya illusztrált. A könyv 2025 nyaráig megérkezik a Pagony könyvesboltokba is, de azok, akik december 15-ig új Erste Cseperedő bankszámlát nyitnak gyermeküknek, a számlavezetés mellé már most kapnak ajándékba egy példányt.
A Cserebere az erdőben mesekönyv 3-6 éveseknek segít elmélyedni a pénzügyi világban, és a szülőknek szuper eszköz arra, hogy a mese erejével neveljük pénzügyi tudatosságra a gyerekeinket. A könyv végén játékos feladatokkal mélyíthetjük el a tudást a kicsikben.
Az Erste is kint lesz az idei KidExpon, célul tűzték ki a korai pénzügyi edukációt, gondolva a legkisebbekre és a szüleikre is. Az eseményen kézbe foghatjuk a Cserebere az erdőben könyvet, megismerkedhetünk többek között Barnával és Borókával, a két őzikével és a gyerekek játékos feladatokban próbálhatják ki magukat. A szülők megismerkedhetnek a Cseperedő bankszámla előnyeivel, amíg a kicsik az erdei történet illusztrációiból készült színezőkkel, vagy a kedves kis karakterek matricáival játszanak. Azok, akik nyitnak Cseperedő bankszámlát az Erste standjánál, akár a helyszínen megszerezhetik maguknak a mesekönyvet. És ez még nem minden: állandó arcfestéssel és csillámtetoválással készülnek a 28a standon, ahol a könyv erdei állatai, karakterei elevenednek majd meg!
Gyertek el a KidExpóra november 22-24. között, ahol tanulhattok a pénzügyi tudatosságra nevelésről és gondoskodhatsz is a számlanyitásról. Szerezd be kedvezményes belépődet itt, és kövess minket Facebookon és Instagramon további tartalmakért!