2024. 11. 02

“Életre szóló hatással tud lenni a jóga a fiatalokra.” - kistini jóga az Onyx Yogában

Sokan eljátszunk a gondolattal, hogy életünk egy nehéz időszakában rátalálunk valamire, ami segít megtalálni az egyensúlyt. Molnár Enikő számára ez a jóga lett, amire támaszkodva építette saját útját, amely most saját jógastúdiójában, az Onyx Yoga megnyitásában teljesedett ki. 

A jóga minden életkorban és élethelyzetben lehetőséget ad az önmagunkkal való mélyebb kapcsolódásra és a belső béke megteremtésére, aminek jelentősége a gyermeki fejlődés során még inkább felértékelődik. Interjúnkban arról kérdeztük Enikőt, hogy milyen tapasztalatok, kihívások és belső átalakulások vezették el odáig, hogy ma már nemcsak gyakorolja a jógát, hanem oktatja is. Cikkünkből azt is megtudhatod, miként támogatja a jóga a kistinik önbizalmának és érzelmi stabilitásának kialakulását. Enikő órái nemcsak mozgást, hanem egy támogató, stresszmentes közösséget is kínálnak a fiataloknak (és kismamáknak is), ahol megélhetik és elfogadhatják önmagukat. Ha érdekel, hogyan adhat a jóga egyensúlyt a különböző életszakaszokban, és miért lehet életre szóló ajándék egy tini számára, ez az interjú neked szól.

Mióta jógázol és miért, hogyan kezdted el?

2010-ben, életemnek egy nagyon nehéz időszakában kezdtem el jógázni. A harmadik gyerekem születése után másfél évvel autoimmun betegséget diagnosztizáltak nálam. Mivel nem szerettem volna hormonokat, gyógyszereket szedni, így egy másik úton indultam el az egészség felé: az önismeret útján. 

Már akkor is egészségesen táplálkoztam és mozogtam is, így egyértelmű volt, hogy csakis pszichés okok állhatnak a betegségem mögött. Nagyon szorongó és maximalista ember voltam, úgy éreztem, hogy mindig 200%-on kell teljesítenem, mindig meg kell felelnem mindenkinek még akkor is, hogyha ezzel magamat szorítom háttérbe, és hogy soha nem hibázhatok.

Elkezdtem kineziológushoz járni, és a mozgások közül is olyat kerestem, mellyel a bennem lévő szorongást, stresszt és feszültséget kezelni tudom. Bár az elején nem igazán voltam tisztában azzal, hogy mi is valójában a jóga, mégis úgy éreztem az első órák után, hogy megérkeztem, erre van szükségem, egyre jobban éreztem magam a bőrömben, és a egészségem is sokat javult.

Számodra mi volt a legváratlanabb hatása, eredménye a jógának? Volt olyan tapasztalatod, amire talán nem is gondolna az ember először?

Amikor jógázni kezdtem, először én is csak a testmozgást láttam benne, aztán néhány óra után észrevettem, hogy nem csak a testemben vannak jó érzések, hanem nyugodtabbnak, kiegyensúlyozottabbnak és békésebbnek érzem magam az óra után, sokkal kevesebb negatív gondolatom van, egész nap fel vagyok töltődve. Ami a legmeglepőbb volt, hogy elkezdtem tapasztalni, hogy a személyiségem is elkezdett változni, elkezdtem meghúzni a határaimat, egyre bátrabbá váltam. Ma már tudom, hogy amit a jógamatracon meg tudsz valósítani – például észrevenni és tiszteletben tartani a határaidat –, azt utána az életbe is át tudod ültetni.

Hogyan jutottál el a saját stúdió nyitásáig?

Az én esetemben nagyon lassan, tégláról téglára épült fel minden. 4 év jógázás után úgy éreztem, hogy szeretnék többet tudni a jógáról, így 10 évvel ezelőtt jelentkeztem egy jógaoktatói képzésre, amit elvégezve el is kezdtem oktatni egy kis szépségstúdióban. Majd jöttek az újabb és újabb képzések: gyerekjógaoktatói, mozgásfejlesztés, női jógaterápia, meditáció oktatás, jin jóga és kismama jóga; azóta is folyamatosan tanulok és képzem magam. 4 évig dolgoztam egy nagyobb életmódközpontban, melynek a létrehozásában is részt vettem, majd úgy döntöttem szeretném a saját ötleteimet megvalósítani, egy saját kis gyógyító teret létrehozni, ahol az emberek megtapasztalhatják a nyugalom, a belső béke állapotát, így született meg az Onyx Yoga Stúdió. Szeretem az embereket és örömmel tölt el, ha segíthetek és ezáltal valaki teljesebben tudja megélni az életét, így a tanítás számomra egy olyan életút, mely nemcsak boldoggá tesz, de a saját fejlődésemben is állandóan inspirál. A példamutatásban és az ösztönzésben hiszek.

Mik a leggyakoribb tévhitek a jógával kapcsolatban?

Rengeteg tévhit van a jógával kapcsolatban, az emberek nagy része nem is igazán tudja, hogy mi is az a jóga. Sokan azt hiszik, hogy csak sport vagy úgy gondolják, hogy a jógások nem csinálnak semmit, csak ülnek és zümmögnek, van aki úgy jön jóga órára, hogy jöttem nyújtani, holott egy jól összeállított jóga óra 70%-a erősítés és 30%-a nyújtás. Van aki a vallásokkal – hinduizmussal és buddhizmussal – azonosítja, és úgy gondolja, hogy a jóga az ördög műve. Általános tévhit, hogy a jóga csak a nőknek való (megsúgom: a jóga valójában egy férfiaknak kitalált rendszer), és hogy a jógához hajlékonyság kell. Valójában jóga az élet kérdéseire keresi a válaszokat, egy önismereti és tapasztalati tudomány, melynek célja az elme elcsendesítése, amihez számos eszközt használ, úgymint az ászanák (testhelyzetek gyakorlása), légzőgyakorlatok, koncentrációs és kontemplációs gyakorlatok, relaxáció és meditáció.

Miért fontos a jóga általában?

Aki elkezd jógázni, összekapcsolódik önmagával. Összekapcsolódik a testével, fizikai szinten is erősebbé, rugalmasabbá, hajlékonyabbá válik a teste, megérzi a határait. Összekapcsolódik a légzésével, mely lecsendesíti az elmét, csökkentve ezzel a szorongást és megteremtve egy jobb közérzetet. Összekapcsolódik az érzéseivel, gondolataival, feltárul saját belső világa, ami által jobban el tudja fogadni önmagát és megláthatja, hogy mire is képes valójában. A jóga megtanítja nekünk, hogy merjük megmutatni a gyengeséginket, hibáinkat, merjünk sebezhetővé válni, merjünk tökéletlenek lenni, merjünk élni. Életkedvet, életerőt önt belénk, aminek eredményeképpen beindulnak szervezetünk öngyógyító folyamatai.

Milyen pozitív hatásai lehetnek a jógának a tinikre?

A tini korosztálynak kiemelkedően szüksége van szerintem a jóga eszköztárának (testmozgás, légzőgyakorlatok, relaxáció, meditáció) megismerésére. Hatalmas elvárásokkal bombázzák őket minden oldalról, miközben küzdenek saját maguk megismerésével és a hovatartozás kérdésével. Zavaros üzenetek, hormonális ingadozások, idegrendszeri változások, érzelemkitörések, folyton változó barátságok, szülőkkel való konfliktusok kísérik mindennapjaikat. 

A jóga gyakorlásán keresztül nemcsak a tartásuk javul, az egyensúly, a koncentráció és a figyelem fejlődik, de megtanulják, hogyan becsüljék és szeressék magukat, megismerik az utat belső énükhöz és tudatosan használni tudják ezeket az öngyógyító és energiaszabályozó módszereket. Életre szóló hatással tud lenni a jóga a fiatalokra.

Hogyan kell elképzelni a kistini jógát?

A kistini jógák már jobban kezdenek hasonlítani a felnőtt jógához, de még mindig alap a játékosság. Végzünk tartásjavító, egyensúly és koncentráció fejlesztő gyakorlatokat, hangsúlyosak a jobb és bal agyféltekét összehangoló és homloklebenyes gyakorlatok. Ismerkedünk a légzésszinkronnal és a pránájáma (energetikai) gyakorlatokkal. Nagyon népszerűek ezeken az órákon a páros- és csoportos gyakorlatok, a bizalomjátékok, mellyel fejlődik kapcsolatteremtő képességük és érzelmi intelligenciájuk is. 

Tapasztalataid szerint a gyerekek/tinik körében is egyre népszerűbb a jóga, vagy inkább a szülők kezdeményezésére érkeznek hozzád?

Általában a szülők keresnek meg azzal, hogy szeretnék jógára hozni a gyereküket, majd a gyerekek elmesélik egymásnak az iskolában, hogy milyen volt a jóga, és utána hozzák a barátokat, ismerősöket is, de előfordult olyan is, hogy a gyerek hallott valahol a jógáról és kérte a szülőt, hogy hozza el órára.

Mivel bátorítanál, hogyan győznél meg egy fiatalt/tinit, hogy kezdjen el jógázni?

A kamaszkor egy többszörösen nehéz időszak. Egyre több az a tini, aki nagyon kritikus magával szemben, nincs önbizalma, elveszettnek érzi magát, sokat szorong. Nagyon sok tini nem bírja azt az állandó versenyeztetést, ami most a világunkban zajlik (én nem is tartom normálisnak). A kistini jóga egy olyan közeget biztosít, ahol megtanulhatják elengedni az iskolai és otthoni feszültségeket, rossz érzeteket. Órákon egy elfogadó közeg van, ahol megnyílhatnak egymás előtt és őszintén beszélhetnek a gondjaikról és sikereikről, megtanulhatnak odafigyelni egymásra, csapatban dolgozni. Itt nincs verseny, csak örömteli mozgás, sokat nevetünk és  az a fontos, hogy mindenki önmagához képest fejlődjön. Mindez segít abban, hogy fizikailag és mentálisan is egy egészséges, kiegyensúlyozott felnőtté váljanak.

Jelenleg melyek a jógaoktatás számodra legkedvesebb, legizgalmasabb részei? Mi az, amit most a leginkább élvezel?

Minden jógaórámat hihetetlenül élvezem és azt érzem, hogy az óra végére én is teljesen feltöltődöm. Ha valamit ki kellene emelni, az a meditáció oktatás. Amikor elérjük a meditációs tudatállapotot az olyan, mintha újraindítanánk az elmét, megszabadulva ezzel a tudattalanban lévő, éber állapotban hozzáférhetetlen programoktól, működésektől, melyek romboló hatásúak és negatívan befolyásolják életünket. Életfeladatomnak érzem, hogy segítsem az embereket abban, hogy ki tudják üresíteni, le tudják csendesíteni az elméjüket és ezáltal egy nyugodtabb, békésebb tudatállapotot tapasztaljanak meg, mely hozzásegíti őket a jobb problémamegoldáshoz és egy kiegyensúlyozottabb élethez. Az idegrendszerünknek nagyon nagy szüksége van a csendre, a csend segíti a belső feldolgozási folyamatokat, energiát ad, gyógyít. Minél több ember kezdi el megtapasztalni a belső béke állapotát, annál békésebbé válik majd a világunk is.

Mit tanácsolnál azoknak, akik szeretnek jógázni, és fontolgatják az oktatói képzést? Elegendő elkötelezetten és ”ügyesen” jógázni, vagy kell-e bármi plusz ahhoz, hogy valaki sikeres oktató legyen?

Szerintem úgy válik valaki oktatóvá, hogy elkezd jógázni, azt megszereti, ügyes lesz benne, majd megszületik benne a vágy, hogy ezt másoknak is át tudja adni, vagyis tanítson. Fontos a türelem, a kitartás és hogy folyamatosan képezze magát és változatos órákat tudjon tartani. A legfontosabbnak viszont azt tartom, hogy szeressen emberekkel foglalkozni, az empátia és a tolerancia a tanításban nélkülözhetetlen tulajdonságok.

Ha szeretnél támogatni gyermeked testi és lelki fejlődését egy szuper mozgásformával, keresd fel Enikőéket az Onyx Yoga stúdióban! A Szabó utca 36. szám alatt Hatha, Női és Kistini jógával, sőt, workshopokkal is várnak.

A kistiniket a KidExpo várja november 22-24. Között a Budapest Arénában, melyre ezen a linken be lehet szerezni a kedvezményes belépőket. Szeretettel várunk mindenkit az ország legnagyobb beltéri családi rendezvényén, addig is csatlakozz hozzánk Facebookon és Instagramon fontos hírekért és inspiráló tartalmakért!

VISSZA

Kövess minket

a social csatornákon is!

Milyen programokkal készülünk? Milyen kiállítókkal találkozhatsz novemberben a KidExpón? Csatlakozz hozzánk Facebookon, és kövess minket Instagramon hasznos és szórakoztató tartalmakért!