2024. 11. 20

Ahol te vagy a szín: interjú Csorba Anitával

Nem túlzás állítani, hogy Csorba Anita az egyik legismertebb és legszeretettebb kreatív mentor hazánkban. Kezdetben lakberendezéssel foglalkozó blogja az évek során egy inspiráló tudástárrá változott, ami bár elsősorban a kisebbeknek szól, bárkiből képes kihozni a kreatív géniuszt.

Anita gyerekkora óta alkot, emellett festőművész és építészmérnök végzettséget is szerzett. 10 éve foglalkozik kifejezetten kreativitásfejlesztéssel, 5 éve pedig már egy fizikai térben is fogadja az alkotni vágyó gyerekeket. A CsorbaAnita Stúdió nemrég tetőtől talpig megújult: Anita saját kezével rajzolt új ruhát neki. Ez a mesebeli környezet most 3 napra a Budapest Arénába költözik a KidExpóra, ahol ingyenes, de regisztrációhoz kötött foglalkozásokon is részt vehetsz, melyekre ezen a linken tudsz regisztrálni. Addig is olvasd el exkluzív interjúnkat, amiben a kütyümentes szórakozásról, a kreativitás természetéről, megőrzéséről, az Inspikid módszertanról, az Alkotóműhelyekről és a Kreatív Szombatokról beszélgettünk!

Milyen út vezetett a CsorbaAnita Stúdió megnyitásáig?

2010-ben indítottam el a lakberendezési blogomat, amit nagyon szeretettem, de a videós tartalmak térnyerésével egyre nehezebbnek bizonyult folyton új, érdekes tartalommal jelentkezni lakberendezési témában. 2014-ben indult el a YouTube csatornám, ahol kifejezetten gyerekeknek, ezen belül is elsősorban a 6-14 éves korosztálynak készítettem kreativitást ösztönző tartalmakat. 2019-ben úgy éreztem, hogy egy offline platformot is jó lenne ennek létrehozni, ekkor nyitott meg a CsorbaAnita Stúdió. Ide elsősorban gyerekeket várunk, de az érdeklődésre való tekintettel már céges csapatépítőket és felnőtt fejlesztő workshopokat is tartunk. Itt is a kreatív alkotáson van a fókusz, de általában egy kis coachingot is belecsempészünk a programba, ami a kommunikációfejlesztésben, rácsodálkozásban, kütyütől való eltávolodásban segíti a résztvevőket. A hangsúly mégis a gyerekeken van, akik itt garantáltan élményt, sikerélményt és kütyümentes szórakozást kapnak.

Miért fontos a kütyümentes szórakozás? Egyáltalán lehetséges manapság?

Az elmúlt 10 évben úgy látom, hogy nagyon sokat változtak a gyerekek. Sokat kardoskodom azért, hogy minél kevesebb időt töltsenek a képernyők előtt, és azt is minőségi tartalmak fogyasztásával tegyék. Írtam is egy könyvet a témában, ami jövőre lesz elérhető. Ez egyrészt edukálja a szülőket – hiszen egyre több kutatási eredmény lát napvilágot a témában –, másrészt konkrét megoldásokat, ötleteket is ad a kezükbe. Tapasztalatom szerint sokan eszköztelennek érzik magukat, pláne egy fárasztó, átdolgozott nap után. Ilyenkor előfordul, hogy elkapnak minket a ház körüli teendők, vagy csak arra van energiánk, hogy a telefonunkat nyomkodjuk a kanapén. Ebből a spirálból nehéz kiszakadni, de néhány trükkel és ötlettel magunkat és a gyerekeket is olyan módon tudjuk lekötni, ami szórakoztató, pihentető, és aminek során a képernyők helyett egymásra tudunk figyelni. A könyvben próbálok valódi fogódzkodókat adni, levenni a szülőkről a nyomasztást, a lelkiismeret-furdalást.

Mit tegyenek azok, akik nem kifejezetten jártasak a kézműveskedésben, de szeretnének a gyerekeikkel alkotni?

A legfontosabb, hogy a felnőtt előássa a kíváncsiságát gyerekkorából. Legyen nyitott arra, hogy hibázik, összekoszol dolgokat, sőt, lehet, hogy a gyerek ügyesebb lesz nála! Ha ez megvan, és fel tudtuk ébreszteni a lelkesedést, akkor bárminek neki lehet fogni. Érdemes egyszerűbb dolgokkal, például újrahasznosítással kezdeni, akkor kevesebb az anyagi veszteség, így ez biztosan nem szegi majd kedvünket.

Nemcsak kreatívkodással lehet a kreativitást fejleszteni. A kézműves foglalkozáson túl sok-sok logikai, gondolkodásfejlesztő gyakorlat van, vagy akár egyszerűbb fantáziagyakorlatokkal is próbálkozhatunk: írhatunk mesét közösen, játszhatunk szituációs játékokat. Például telefonáljunk vissza különböző korokba a gyerekekkel! A szülő legyen a telefonnak azon a végén, ami a múltban van, így akár a saját gyerekkorát is be tudja mutatni a gyermekének. Ezekből az 5-10-15 perces játékokból rengeteg van. Ezekkel akár egy szürke kedd estét is fel tudunk dobni, tudunk kapcsolódni a gyerekünkhöz, ami a legfontosabb része az egésznek.

Milyen korban érdemes elkezdeni a közös alkotást, kreatívkodást? Hogyan vágjunk bele?

Magát az alkotófolyamatot éljük meg. 2-3 évesekkel már el lehet kezdeni, természtesen ekkor még főleg pacsmagolásban lehet sikereket elérni. A maximalizmust vetkőzzük le, és emlékezzünk rá: a szépség szubjektív. Az viszont objektíven megállapítható, hogy a gyerek végigvitte-e a folyamatot, befejezte-e az alkotást, ebben tudjuk támogatni. Dicsérjük, ha magához képest fejlődött, vegyük észre, ha sikerült továbblépnie egy akadályon vagy új oldalról megközelítenie egy problémát. Engedjük el a felnőtt énünket, örüljünk együtt a gyerekkel!

Mi az Inspikid, és hogyan jött létre?

Korábban is léteztek alkotódobozaim, amiket a csapatommal együtt találtunk ki és terveztünk meg. Ezeket nagyon szerette a közösségem, de egy ilyen doboz általában csuán pár alkalomra adott élményt. Körülbelül 4 évvel ezelőtt éreztem, hogy szükségük van a gyerekeknek arra, hogy megtartsuk a kreativitásukat. Ahogy a kütyüzéssel töltött idő nő, úgy vesztünk el szeleteket a kreativitásunkból. Mindenki kreatívnak születik, az a kérdés, hogy mennyit vesztünk – vagyis hagyunk elveszni – ebből. Egy NASA kutatás szerint, 1600 gyereket követett 10 éven keresztül, 21 éves korunkra átlagosan mindösszesen 2%-át őrizzük meg a velünk született kreativitásnak.

Úgy gondoltam, hogy ezt a missziót leginkább rendszeres tevékenységgel lehet teljesíteni. Ekkor hoztam létre az Inspikid kreativitásfejlesztő módszertant, aminek részeit 6-14 éves kor között minden héten elő lehet venni a gyerekkel. Ezeket nehezítéssel is meg lehet csinálni, tehát 3 évig lehet a segítségével fejleszteni a kreativitást. Hiszem, hogy a kreatív gondolkodás az alapja annak, hogy kiteljesedjünk és boldogok legyünk, bármilyen területre is sodorjon minket az élet.

Hol tart most az Inspikid, és tartogat a jövő?

A Pedagógusok Országos Szövetségénél már bent van az Inspikid, az álmom pedig, hogy a közoktatásba is be tudjuk építeni a módszertant, amiről a Belügyminisztériummal is tárgyalunk. Ez még a jövő zenéje, de bízzunk benne, hogy be tud épülni a módszertan a meglévő órarendbe, vagy akár saját órát is kaphat a technika vagy énekórához hasonlóan.

A Kreatív Óra az Inspikid gyakorlati megvalósulása. Ennek keretein belül járjuk az országot és tanórákon fejlesztjük a kreativitást. 200 gyereknél voltunk idén, összesen pedig 2000 gyerekhez jutottunk már el az elmúlt 5 évben. 2023-ig saját finanszírozásból szerveztük ezt, tavaly óta van patrónusunk, támogatónk.

Van Inspikid klubunk is, itt havonta lehet szülő-gyerek feladatokat kapni. Sok kreatív alkotás van, de fantázián keresztüli kreatív foglalkozásokat is találnak a szülők a csomagban. Az ingyenesen letölthető Inspikid élményfüzettel bele lehet kóstolni ebbe, ami a KidExpón is megtalálható lesz majd.

Mit érdemes tudnunk az Alkotóműhelyről és Kreatív Szombatról?

Az Alkotóműhelyeinken 6-tól 14 éves korig lehet részt venni, de a gyakorlottabb 5 éveseket is szeretettel várjuk. Ez egy 1 óra hosszú, vezetett alkotóprogram, aminek során mindenki ugyanazt készíti el. Az Alkotóműhelyek tematikusak, van halloweeni, adventi, karácsonyi és gyereknapi esemény is.

A Kreatív Szombatokon állomások vannak, szülői felügyelettel már 4 éves kortól részt lehet venni, 6 éves kor felett pedig akár nálunk is lehet hagyni a gyerkőcöket, vigyázunk rájuk. A szülők nagyon le vannak terhelve. Tapasztalatom szerint ha 2 órára “felszabadítjuk” őket, hogy el tudjanak menni nyugodtan ebédelni, bevásárolni vagy ügyeket intézni, az nagy segítség számukra, így a foglalkozás után mindenki feltöltődve vághat neki a hétvége hátralévő részének közösen. A Kreatív Szombatok kicsit olyanok, mint a nyári táboraink, amiket már 5 éve tartunk.

Mesélj a nyári táboroktól nekünk!

A gyerekek imádják, felvillanyozva jönnek haza. Napközis tábor, ahol minden oldalról fejlesztjük a gyerekek kreativitását – vannak Inspikid játékok, közös társasjátékok, mozgásos játékok, kézműveskedés is. A foglalkozások fontos eleme a megérdemelt sikerélmény. Tehát ha a gyerek alkot, és magához képest tudja érzékelni a fejlődést, akkor erről visszajelzést kap. Úgy vannak kitalálva a foglalkozások, hogy ezt a sikerélményt el tudja érni a gyerek. Van, aki már ötödszörre jött vissza, és van 14 éves táborosunk is. Az újdonságok kitalálásához és a mindennapokhoz az gyerekek visszajelzései adnak végtelen muníciót, szeretem gyűjteni is ezeket. Otthon a gardróbomban is van egy cetli, amit egy kislány írt, ez áll rajta: köszönöm, hogy mindennap mosolyt csalsz az arcomra. Csodálatos érzés ezeket hallani és olvasni. 100% hivatás ez nekem.

A Stúdiót 4 hét alatt festetted át a saját kezeiddel. Mit találunk itt?

Az általam tervezett rajzolt világot festettem fel. A visszajelzések szerint ha ide bejössz, mindenről elfeledkezel, le tudod tenni a telefont, és ki tudsz kapcsolni. Az egyik vendégünk fogalmazta meg, hogy ez egy igazi elme-off hely. Imádtam készíteni, jó volt, hogy most én magam alkothattam. A mottónk így szól: ahol te vagy a szín, és valóban erről szól a Stúdió. Ide várjuk a gyerekeket, akik a saját kreativitásukkal, személyiségükkel színesítik meg a teret.

Mivel készülsz a KidExpóra?

Az eseményre látogatók bepillantást nyerhetnek a kreatív kézműves foglalkozásaink és alkotóműhelyeink világába. Pénteken a leendő és kisbabás anyukákat várjuk, hogy habkarton segítségével elkészítsék a babájuk első kontrasztos képét. Szombaton és vasárnap pedig szülő-gyermek közös alkotásra hívjuk a látogatókat, hogy cuki manósapkákat készítsenek el együtt, amik garantáltan az ünnepi fotók kedvencei lesznek. Lesznek kellékeink, egész hétvégén várunk mindenkit egy jó hangulatú fotózkodásra.

Fedezd fel Csorba Anita varázslatos világát november 22-24. között a Budapest Arénában! Ha pedig megtetszett a program, van egy jó hírünk: a KidExpo belépődet élményre válthatod a CsorbaAnita Stúdióban! A jegy árát levásárolhatod gyerekfoglalkozásokra december 31-ig, szülinapi party-ra március 31-ig. A jegyeket ezen a linken találod. Tarts velünk!

VISSZA

Kövess minket

a social csatornákon is!

Milyen programokkal készülünk? Milyen kiállítókkal találkozhatsz novemberben a KidExpón? Csatlakozz hozzánk Facebookon, és kövess minket Instagramon hasznos és szórakoztató tartalmakért!